Törvényhozás
Az Európai Parlament az Európai Unió egyetlen, a polgárok által közvetlen módon megválasztott testülete. A jelenlét ebben az intézményben meghatározó jelentőségű közösségünk számára, és az RMDSZ egyik legfontosabb nemzetközi képviseletét biztosítja. A törvényalkotásban rejlő közvetlen lehetőségek mellett teret biztosít közvetlen munkakapcsolat kialakítására az Unió többi intézményével, az Európai Bizottsággal és az Európai Tanáccsal is. Ez egyben partnereket, támogatókat jelent közösségi érdekeink érvényesítéséhez. A Parlament közvetlen párbeszédet folytat a polgárokkal, részt vesz a mindennapi életüket érintő jogalkotási folyamatokban. Az Európai Parlamentben az emberi és kisebbségi jogok, illetve a biztonság tekintetében meghatározó bizottságokban vállaltam munkát.
Az RMDSZ 1998 óta az Európai Néppárt tagja, az RMDSZ európai parlamenti képviselői az EPP képviselőcsoportjának tagjai. Az EPP a legnagyobb és legbefolyásosabb európai parlamenti frakció, amely a legutóbbi európai parlamenti választások óta meghatározza a többségi döntést. A romániai magyar választók azzal bíztak meg, hogy a józan ész alapján meghozott európai döntésekért dolgozzunk, én ezt teszem a néppárti frakcióban.
Alkotmányos ügyek
A bizottságnak 2019 óta tagja vagyok, 2024 óta a néppárti frakció szóvivője, a képviselők koordinátora. Az Alkotmányügyi Bizottság (AFCO) az EU intézményeivel, azok reformjával foglalkozó, a szerződések végrehajtását és működését értékelő, továbbá felülvizsgálatát tárgyaló testület. A bizottság fontos témája a jogállamiság. Fontosnak tartom, hogy a jogállamiság kritériumrendszerében jelenjen meg annak vizsgálata, hogy egy ország mennyire tartja be és alkalmazza saját törvényeit, ezen belül a kisebbségvédelmi törvényeit, amelyek például az oktatást és anyanyelvhasználatot garantálják. A bizottság tagjaként jelentést készítettem az Európai Unió és az Európa Tanács intézményközi kapcsolatairól, amelyet a Parlament nagy többséggel fogadott el. A határozat központi eleme a kisebbségvédelem, és kéri a Kisebbségvédelmi Keretegyezmény és a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartája beépítését az uniós jogrendbe.
Bel- és igazságügy
Az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság (LIBE) hatáskörébe tartozik az Unió területén az állampolgári jogok, az emberi jogok és az alapvető jogok védelme, beleértve a kisebbségek védelmét, a diszkrimináció elleni küzdelmet. Ide tartoznak az Unión belüli szabad mozgást, a schengeni térség működését, az igazságügyi együttműködést, a migrációt, a határvédelmet és a biztonságot érintő intézkedések is. Az EP egyik leglátványosabb bizottsága, amelyben az Unión belüli ideológiai, földrajzi és más típusú törésvonalak megmutatkoznak. Fontos itt a jelenlét, hiszen a szabadságjogok, emberi jogok és kisebbségi jogok témakörében hangot kell adni az erdélyi magyarság érdekeinek, törekvéseinek, de legalább ennyire értékes a polgárok biztonságát jelentő uniós intézmények és együttműködés megerősítése. 2019 óta tagja vagyok a bizottságnak, állandó jelentéstevője az EU és az Egyesült Királyság közötti együttműködésnek.
Biztonság és védelem
A Biztonság- és Védelempolitikai Bizottság (SEDE) az Európai Unió legújabb állandó bizottsága, 2025 elején alakult át albizottságból teljes értékű szaktestületté. Ezt az EU szomszédságában zajló háború, valamint az újfajta hibrid fenyegetések, kibertámadások elterjedése, és nem utolsó sorban a demokratikus folyamatokba, választásokba való külföldi beavatkozási kísérletek megnövekedése és az ezekre szükséges válaszreakciók igénye tette szükségessé. Az emberek nagy része markánsabb uniós szerepvállalást vár el a biztonsági és védelmi politika terén. Fel kell ráznunk az Európai Uniót csipkerózsika-álmából, hogy teljesíteni tudja az uniós felelősségvállalásból adódóan rá háruló védelmi kötelezettségeket. A tagállamokkal és euro-atlanti szövetségben közösen kell a biztonságot és védelmi kapacitásainkat fokoznunk.