Kisebbségvédelem
Az erdélyi magyarok képviselőjeként legfontosabb feladatomnak a szülőföldünkön való megmaradás és fejlődés elősegítését tekintem – ehhez pedig elengedhetetlenek a stabil, és minden körülmények között tiszteletben tartott kisebbségi jogok. Az erdélyi és Kárpát-medencei magyarság számára fontos lépés volt annak felismerése és nemzetpolitikai célként való kitűzése, hogy törekvéseink leghatékonyabban úgy tudjuk megjeleníteni, ha nemzetközi keretbe helyezzük őket. Az erőfeszítéseink nyomán kialakult közös fellépés Európa többi őshonos nemzeti közösségével új lehetőségeket nyitott, új szövetségeket eredményezett, és hatékonyabb megjelenítést biztosított közösségünk ügyeinek.
Ennek eszköze a több mint száz kisebbséget tömörítő FUEN ernyőszervezet, az utóbbi évtizedek legfontosabb kisebbségvédelmi kezdeményezésének tartott Minority SafePack, illetve európai parlamenti képviselői munkám is.
Az európai parlamenti képviselői és a FUEN elnöki tisztségem lehetőséget biztosít számomra, hogy az őshonos kisebbségek érdekeit az Európai Unió intézményei mellett az Európa Tanácsban (ET), az Egyesült Nemzetek Szervezetében (ENSZ), az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetben (EBESZ) és más nemzetközi fórumokon is hatékonyan képviseljem.
FUEN - az őshonos nemzeti közösségek szolgálatában
Az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója, a FUEN 108 tagszervezetével Európa 38 országából a legnagyobb és legbefolyásosabb európai kisebbségvédelmi ernyőszervezet. A FUEN a kisebbségi identitás, nyelv, kultúra és hagyomány megőrzéséért, a kisebbségi jogok érvényesítéséért dolgozik. Az ernyőszervezet az őshonos európai kisebbségek hangja az Európai Unióban, az Európa Tanácsban, az Egyesült Nemzetek Szervezetében, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetben, nemzetközi fórumokon.
2016 óta vagyok a szervezet elnöke. Ez idő alatt a szervezet látványosan fejlődött, új projekteket indított és vitt végig, jobban figyel a közép- és kelet-európai térség kisebbségi ügyeire, kiemelten foglalkozik a regionális együttműködéssel, sikeresen lebonyolította a Minority SafePack aláírásgyűjtési kampányát, új irodákat nyitott Berlinben és Brüsszelben, kiterjedt munkatársi és együttműködői hálózatot hozott létre.
A FUEN a magyar nemzetpolitika kiemelt partnere, hiszen tagja valamennyi külhoni magyar szervezet, akik 2023-ban megalakították a Magyar Közösségek Munkacsoportot. Közös cél, hogy a magyar közösségek ügyeit az európai kisebbségvédelem keretében, más közösségek prioritásaival együtt mutassák be és közösen lépjenek fel az európai kisebbségvédelmi normarendszer megteremtése érdekében.
MINORITY SAFEPACK - egymillió aláírás az európai kisebbségvédelemért
A Minority SafePack az utóbbi évtizedek legfontosabb kisebbségvédelmi kezdeményezése. Rendelkezései az anyanyelvhasználat, a kultúra, a regionális támogatások és a média területére is kiterjednek.
Az Erdélyből, az RMDSZ kezdeményezésére indult, a FUEN által koordinált európai polgári kezdeményezést 2017 áprilisa és 2018 áprilisa között több mint 1,3 millió uniós állampolgár támogatta aláírásával, és 11 országban lépte át a küszöböt.
Az általam koordinált sikeres európai aláírásgyűjtési kampányt követően 2019 decemberében 1.123.422 hitelesített aláírást nyújtottunk be az új Európai Bizottságnak. Az Európai Parlament háromnegyedes többséggel támogatta az MSPI javaslatainak életbe léptetését, emellett a német Bundestag, a magyar Országgyűlés, a holland alsóház és számos regionális parlament gyarapította a támogatói kört. Ennek ellenére az Európai Bizottság 2021-ben úgy döntött, nem kezdeményez jogalkotást. A döntést, amellyel a Bizottság semmibe vette több mint egymillió uniós polgár kérését és a Parlament állásfoglalását, az Európai Unió Bíróságán támadtuk meg, jelenleg a másodfokú döntésre várunk.
KISEBBSÉGI INTERGROUP - az EU kisebbségvédelmi fóruma
Az 1983-ban létrehozott kisebbségek, nemzetiségek, nyelvi csoportok frakcióközi munkacsoport az egyetlen olyan fórum az uniós intézményekben, amely a nemzeti kisebbségek és a regionális nyelvek kérdéseivel foglalkozik. A különböző politikai csoportokból és tagállamokból származó – kisebbségek köréből vagy a többségből származó – tagok közös elkötelezettsége a nemzeti és nyelvi kisebbségekhez tartozó európai polgárok jogainak előmozdítása és védelme. A munkacsoport havonta ülésezik Strasbourgban, és további tematikus rendezvényeknek ad otthont Brüsszelben.
2019 óta társelnöke, 2025 óta elnöke vagyok a Kisebbségi Intergroupnak.