A pozsonyi késes támadás arra figyelmeztet, ma is előfordulhatnak etnikai indíttatású támadások

Határozottan elítélte egy magyar fiatal pozsonyi megkéselését Vincze Loránt. Szlovákia fővárosában a múlt pénteken támadtak egy 20 éves magyar fiatalemberre azért, mert magyarul beszélt a barátaival egy szórakozóhely előtt. Az RMDSZ európai parlamenti képviselője, a FUEN elnöke csütörtökön, március 6-án, az észak-macedóniai Szkopjeban fejezte ki szolidaritását az áldozattal és a szlovákiai magyar közösséggel.

A FUEN szervezésében zajló Kisebbségek a Nyugat-Balkánon konferencia megnyitóján kijelentette: „Elvárjuk a szlovákiai hatóságoktól, hogy tegyék a dolgukat, és minél hamarabb bíróság elé állítsák az elkövetőt. Szlovákiában már korábban is voltak magyarok elleni támadások, és mélységesen sajnálatos, hogy ezúttal késelésig fajult a dolog. Ez azt jelenti, hogy etnikai indíttatású támadások ma is előfordulhatnak!”

A gyűlöletbeszéd és a diszkrimináció elleni küzdelemről szóló konferencián a FUEN elnöke arról beszélt, hogy Európa különböző régióiból számos olyan történetet ismerünk, ahol egyének zaklatásnak vagy közösségek megbélyegzésének voltak kitéve etnikai hátterük miatt.

„Tévedés azt hinni, hogy a kisebbségi közösségek nyelvi jogaiért folytatott harc elavult, és hogy békés, történelem utáni korszakban élünk. Ez egyszerűen a szándékos tudatlanság és felületesség jele. Ez minden olyan állam kudarca, amely a gyűlöletbeszéd jelenlétét a társadalomban csupán kisebb kellemetlenségnek tekinti. Mert ha a kisebbségeket nyilvánosan, következmények nélkül lehet gyűlölni futballmérkőzéseken, iskolákban, kórházakban vagy szórakozóhelyeken, akkor a szóbeli gyalázkodástól csak egy kis lépés van a fizikai erőszakig. A gyűlöletbeszéd ellen jogszabályokkal, végrehajtással és a törvény teljes erejével kell fellépni” – mondta el Vincze Loránt.

Hozzátette: a gyűlöletbeszéd elleni fellépés hiánya az európai intézmények kudarca is, amelyek nem tanultak a történelemből, és amelyek azt hiszik, hogy a három és fél évtizeddel ezelőtt létrehozott jogi eszközök, mint a Nyelvi Charta vagy a nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezmény, elegendő eszközök, annak ellenére, hogy végrehajtásuk egyre inkább elmarad, és szankciók nem léteznek. De van tennivalója az oktatási rendszernek, a társadalom egészének – mondta, emlékeztetve, hogy a FUEN folytatja a tavalyi, a labdarúgó EB-n elindított gyűlöletbeszéd elleni kampányát, és most a Nyugat-Balkánon, Észak-Macedónia fővárosában, Skopjéban ezért szerveznek konferenciát tagszervezetek, állami és civil szervezetek bevonásával.

„Üzenem az Európa Tanácsnak és az Európai Bizottságnak: a történelem megismétli önmagát! A felkészültség, a megelőzés, az együttműködés és a párbeszéd soha nem lesz divatjamúlt, és soha nem szabad levenni őket az intézményi napirendről. Mindannyiunknak többet kell tennünk – minden nap!” – fogalmazott a FUEN elnöke.



This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).