Számottevően romlott az őshonos kisebbségek helyzete

„Az Európai Uniónak eddig nem volt olyan soros elnöksége, amely a kisebbségvédelem ügyét napirendjére tűzte volna. Köszönet illeti a magyar elnökséget, hogy az őshonos nemzeti kisebbségek jogait végre tagállami szintre emelte” – mondta el pénteken, Budapesten Vincze Loránt. Az RMDSZ EP-képviselője, a FUEN elnöke a magyar elnökség által szervezett, A nemzeti kisebbségek helyzete az Európai Unióban című kétnapos nemzetközi konferencián tartott előadást, amelyben rámutatott, hogy az őshonos kisebbségek helyzete számottevően romlott Európában az elmúlt másfél-két évtizedben.

Bár vannak pozitív európai példák is, a nemzetközi kontextussal összefüggésben negatív trendek tapasztalhatóak Ukrajnában, illetve a balti államokban, ahol bezárják az orosz iskolákat; a készülő szlovák nyelvtörvény szintén aggodalomra ad okot, ugyanakkor az a tapasztalat, hogy a Kisebbségvédelmi Keretegyezmény és a Nyelvi Charta ajánlásait egyre több azokat ratifikáló országban hagyják figyelmen kívül, következmények nélkül – számolt be az EP-képviselő, aki szerint az Európa Tanács kezdi elveszíteni azt a korábbi eltökéltségét, hogy a nemzeti kisebbségek ügyével foglalkozzon.

A konferencián Vincze ismertette az európai kisebbségek szervezeteit tömörítő FUEN szakértői konferenciájának eredményeit, illetve idei kongresszusának határozatát. A dokumentum többek között kisebbségvédelmi jogi keret megalkotását kéri az Európai Unió intézményeitől, a kisebbségvédelem prioritásként kezelését és a kisebbségek képviselőiből álló konzultatív testület megalakítását az Európa Tanácstól, illetve egy állandó kisebbségügyi Fórum megalapítását az ENSZ-től.

A FUEN elnöke köszönetet mondott azoknak, akik a kisebbségvédelem látványos eredményekkel nem kecsegtető munkáját végzik, kiemelve Szili Katalin és Kalmár Ferenc tevékenységét és megköszönve a Nemzetpolitikai Államtitkárság FUEN-nek nyújtott állandó támogatását.

„A kisebbségvédelemben nem lehet gyors sikereket elérni, de a munkánknak van eredménye, az ügyet feltettük az Unió napirendjére, ma már sokkal többen értik és támogatják az őshonos kisebbségeket. Erőfeszítéseinket folytatni kell azokért a közösségekért, akik nap mint nap küzdenek azért, hogy anyanyelvüket használhassák, hogy átörökíthessék gyermekeiknek a nyelvet és a kultúrát!” – fogalmazott Vincze Loránt Budapesten.



This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).